ANNE BABALARIN ÇOCUKLARINA KARŞI YAPTIKLARI HATALAR
Psikolog Nejla Avcı, Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği seminerde çocukların gelişiminde büyük sorunlara neden olan anne-baba yanlışlarını sıraladı. Avcı ebeveynlerin yaptığı başlıca yanlışların “Aç kalmasın diye zorla yedirmek ve her istediklerini yapmak” olduğunu söyledi.

Ailelerin iyi niyetle de olsa aşırı korumacı ve baskıcı tutum sergilemeleri, çocuğun gelişiminde büyük sorunlara sebep oluyor. Çocukları kendine güvensiz ve mutsuz yapan bu durum Bağcılar’da bir seminere konu oldu. Bu amaçla Bağcılar Belediyesi’nin Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirdiği “Mutlu Yuva-Huzurlu Toplum Çocuklarınıza Sınır Koyun” konulu seminere aileler yoğun ilgi gösterdi. Slayt gösteriler eşliğinde sunum yapan Psikolog Şenay Avcı, ebeveynlerin çocuk yetiştirirken yaptığı hataları ve tutarsız tepkileri detaylı bir şekilde anlattı. “Çocuk yetiştirmek büyük bir özveri, sorumluluk ve azami dikkat isteyen çok önemli bir uğraştır. Bu sorumluluk ve önemli vazife esnasında zaman zaman yanlış tutumlarımızla çocuklarımızı ve geleceklerini önemli ölçüde etkileriz. Çocuğunuz özgüveni eksik, sabırsız, doyumsuz hatta sizden duygusal açıdan uzaklaşmış bir birey haline dönüşebilir”

Avcı, ailelerin yaptığı hataları ise: “Anne-babaların çocuklarının her istediğini yapmak, aç kalmasın diye zorla yemek yedirmek, başkalarıyla kıyaslamak” olarak sıraladı.

Oluşturulma Tarihi : 26.12.2018