İLÇEMİZİN SOSYAL YAPISI

MODERN BAĞCILAR

NÜFUS

Bağcılar, İstanbul´un hızla gelişen bir ilçesidir. TÜİK tarafından yapılan Adrese Dayalı Nüfus Sayımına göre 2015 nüfusu 757.162´dir. Bağcılar, nüfus olarak İstanbul´un en büyük ilçesi durumundadır. İlçemizde eğitim çağındaki nüfus sayısı 145.000 olup, İlçe nüfusunun yaklaşık 1/5´ini öğrenciler oluşturmaktadır.

EĞİTİM

İlçede son 5 yılda yapılan okullarla beraber eğitim kurumlarının sayısı 75´e ulaşmıştır. Belediyemiz, eğitime verdiği büyük destekle, 6 okulu kendi imkânlarıyla, 7 okulu da hayırsever işadamlarının katkısıyla yapmıştır. Belediye olarak hedefimiz, en fazla 30 kişilik sınıflarda eğitim görülmesini sağlamaktır. Ayrıca, öğrencilerimizin teknolojinin imkânlarından da yararlanması için ilçemizdeki bütün okulların her sınıfına bilgisayar ve projeksiyon makinesi hediye etmiştir. İlçemizin 22 mahallesi bulunmaktadır ve her mahallede Mahalle Konakları açılarak bir gelenek tekrar hayata geçirilmiştir. Mahalle konaklarımızda muhtarlık, kütüphane, spor salonu ve bir kısmında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Meslek Kursları (İSMEK) ve bir kısmında da sağlık ocakları bulunmaktadır. Mahalle konaklarından isteyen herkes ücretsiz olarak yararlanmaktadır.

SOSYAL VE KÜLTÜREL HAYAT

Engelliler Rehabilitasyon Merkezimiz, belli yaşa kadar tedavisi mümkün olan engellilerin tedavisini yaparak topluma kazandırmaktadır. İlçemizde 2005 yılında hizmete açtığımız Halk Sarayı, modern ve klasik mimarinin buluştuğu en güzel eserlerden biri olarak bütün Türkiye´de örnektir. Halk Sarayımızda nikâh törenlerinin ve düğünlerin yanında, her türlü sosyal ve kültürel etkinlikler de gerçekleştirilmektedir. Kültür Merkezimizde bulunan 20.000 kitaplık kütüphane, çok amaçlı salon, spor salonu, internet imkânı, halkımızın ve özellikle öğrencilerimizin büyük bir ihtiyacını karşılamaktadır.

EKONOMİ

Bağcılar, İSTOÇ, MASSİT, OTO CENTER, gibi iş alanlarının bulunduğu bir ilçe olarak, ülke ekonomisinde de önemli bir yere sahiptir. Tekstil ve ayakkabı sektörünün yanında, basın ve medya sektörünün büyük bir kısmı da ilçemizde faaliyet göstermektedir. Halkımızın ekonomik seviyesi de hızla yükselmektedir.

ÇEVRE

İlçemizde 16 yılda 133 park yapılarak halkımızın hizmetine sunulmuştur. Parklarımızda, sizlere şehir hayatının stresinden uzaklaşma ve huzur içinde sohbet etme imkânı yanında, çocuklarınıza da oyun alanları sunmaktayız. İlçemize 150 binden fazla ağaç dikerek, daha yeşil ve temiz bir çevre kazandırdık.

Oluşturulma Tarihi : 04.07.2013