ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN YERLİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

 

 

 

Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi koordinatörlüğünde 30 öğrenciden oluşan 'EVA Team' ekibinin Bağcılar Belediyesi desteğiyle hazırladığı yüzde 100 yerli üretim elektrikli otomobil EVA-2’nin tanıtımı yapıldı. 100 kilogram ağırlığı, 3.25 metre uzunluğu, 23 kilogram motor ağırlığı bulunan aracın maksimum hızı ise 200 kilometre.

Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi ve öğrencilerinden oluşan EVA (Electric Vehicle of Altınbaş) Team, TÜBİTAK yarışmalarına katılmak için 2 yıl önce başlattıkları projede hedef büyüttü. İlki EVA 1 olarak isimlendirilen otomobille TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda Türkiye üçüncüsü olan ekip, EVA 2 ve EVA Otonom isimlerini verdikleri yeni elektrikli ve otonom araç geliştirdi.

Üretimde yerli ve milli olma anlayışını önemsiyorum

Bağcılar Belediyesi’nin desteğiyle tasarlanan EVA-2 ile EVA Otonom’un tanıtımı üniversitenin Mahmutbey Teknoloji Yerleşkesi'nde gerçekleştirildi. Programın ev sahipliğini yapan Altınbaş Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ali Altınbaş, bilimin ürettiklerinin vurgusunu yaparak, yerli üretime değindi. Altınbaş, “Üniversitelerin öğretmeden çok bilim üretme aşamasına geçmesi en büyük hedeflerimizden bir tanesiydi. Öğrenmenin dışında bilimin üretildiğini görmek, insanlığın faydasına işler yapmak üniversitemizin hedeflerine ulaştığını görmek beni çok mutlu ediyor. Öğrencilere elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Bağcılar Belediyesi’nin bize inanarak yanımızda olması çok önemli, teşekkür ediyorum. Üretimde yerli ve milli olma anlayışını önemsiyorum, çalışmalarınız çok kıymetli” dedi.

Bu projeler sabır ve emek ister

Bağcılar Belediye Başkanı Yardımcısı Mehmet Akif Görentaş ise “Bu tip projeler ülkeleri bir çağdan öbür çağa götüren projelerdir. Çalışmalarınızın zor olduğunu tahmin edebiliyorum. Bu tip projeler sabır, çalışma ve emek ister. Ben sizde bu enerjiyi görüyorum. Umarım bu çalışmalara bu enerjiyle devam edersiniz. İnşallah biz de belediye olarak bu projelere elimizden geldiği, mevzuatın izin verdiği kadar destek olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı ve proje koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Baştürk, üretilen elektrikli otomobilin yüzde 100 yerli olduğunu söyledi.

Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan’ın da öğrencileri tek tek tebrik ettiği etkinlikte, araçların test sürüşü çok beğenildi. 100 kilogram ağırlığı, 3.25 metre uzunluğu 23 kilogram motor ağırlığı bulunan aracın maksimum hızı ise 200 kilometreden oluşuyor.

Oluşturulma Tarihi : 27.08.2020