KENT KONSEYİ UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI İÇİN EL ELE VERDİ
Bağcılar Kent Konseyi Toplantısı’nda gençleri uyuşturucu bağımlılığından koruma yolları masaya yatırıldı. Uzmanların çözüm yolu sunduğu programda konuşan Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk, “Yaptığımız projelerle gençlerimizi kötü alışkanlıklardan kurtarıyoruz. Bütün çalışmalarımızla insanımıza hayırlı ve zarif bir şekilde dokunmayı amaçlıyoruz” dedi.

İlçenin maddi ve manevi tüm problemleriyle ilgilenmek ve sorunlara çözüm bulmak için kurulan Bağcılar Kent Konseyi, Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlendi. Kent Konseyi Başkanı Avukat Kerim Aytekin’in moderatörlük yaptığı program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Gündem hakkında konuşan Aytekin, “Kent Konseyi kentin maddi manevi tüm problemleriyle ilgilenmek için kurulmuş bir kuruluş. Bugünkü gündem maddemiz gençlerimizi kötü alışkanlıklardan kurtarmanın yolları. Bu konuyla ilgili uzmanları davet ettik. Bağımlı gençlerle ilgili çalışmaları ve gelinen noktayı konuşacağız” dedi.

“Bütün çalışmalarımızla insanımıza hayırlı bir şekilde dokunmayı amaçlıyoruz”

Programda bir konuşma yapan Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk, şunları söyledi: “İstanbul’un en genç nüfusuna sahip belediyeyiz. Yaptığımız projelerle gençlerimizi sokaktan ve kötü alışkanlıklardan kurtarıyoruz. Bütün çalışmalarımızla insanımıza hayırlı ve zarif bir şekilde dokunmayı amaçlıyoruz. Hep birlikte toplu bir dayanışmaya ihtiyacımız var. Başta bilgi evleriyle çocuklarımızı sokaktan çekiyoruz. 16 bilgi evimizde 42 bin 800 çocuğa eğitim veriyoruz. Çocuğu sokaktaki kötü alışkanlıklardan etkinliğe çekiyoruz. Önce bunu yapıyoruz. Kulüplerle çocuklara dokunmaya çalışıyoruz. Çocukları güvenli ortama çekiyoruz. Gençlik merkezimize 13 bin 760 gencimiz kayıtlı. Gençlerimizi koruyoruz. Kadın aile merkezimiz var. Yüzlerce genç kızlarımız burada eğitim alıyorlar. 400 gencimize tiyatro öğretiyoruz. Kütüphanelerimiz, kültür merkezimiz, kulüplerimiz, müzelerimiz buraların hepsinde amacımız gençleri kötü alışkanlıklardan kurtarmak”

“Herkes omuz omuza verirse bu problemlerin üstesinden geliriz”

Temiz Toplum Derneği Başkanı Bilal Ay ise “Baktığınız zaman organik, bitkisel gibi görünen, satıldığında, pazarlanırken de ‘ottur zararı yoktur’ diye pazarlanan ancak içinde öldürücü onlarca kimyasalı barındıran zehirler. Bu maddeler ilk kullanıldığında bağımlılık yapıyor. 10 gün kullanıldığında beynin yüzde 60’ını tahrip ediyor. Allah muhafaza sürekli kullanıldığında, tedavi edilmezse, uzman yardımına müracaat edilmezse öldürüyor. O kadar yaygınlaştı ki. Önceden televizyonlarda görüyorduk. Şimdi her ilçede, mahallede, sokakta görmeye başladık. Tehlike yakınken hep birlikte Belediyeler, imamlar, öğretmenler, anneler, babaları esnaflar, olarak herkes omuz omuza verirse bu problemlerin üstesinden geliriz” şeklinde konuştu.

“Uzmanlar madde bağımlılığı hakkında sunum yaptı”

Bağcılar Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Yeni Bir Ben Birimi’nden Psikolog Şengül Yarımoğlu, “Madde bağımlılığı nedir? Sentetik uyuşturucu nedir? Sentetik uyuşturucular nerelerde üretiliyor? Zararları nelerdir? Bir kişi ne zaman bağımlı sayılır? Çocuklarımızı maddeden nasıl uzak tutarız?” konularında sunum yaptı.

Toplantıya İlçe Kaymakamlığı’ndan, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden, İlçe Müftülüğü’nden temsilciler, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları ve mahalle muhtarları da katıldı.

Oluşturulma Tarihi : 31.01.2018