KÜTÜPHANE HAFTASI BAĞCILAR’DA COŞKUYLA KUTLANDIBu yıl “Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler” temasıyla kutlanan 54. Kütüphane Haftası, Bağcılar Belediyesi tarafından bir hafta boyunca birbirinden güzel aktivitelerle kutlandı. Bağcılar Belediyesi Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen söyleşi, akşam sohbetleri, sunumlar ve geziler kapsamında en çok kitap okuyan öğrenciler de ödüllendirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından teması “Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler” olarak belirlenen 54. Kütüphane Haftası tüm yurtta olduğu gibi Bağcılar Belediyesi Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Halk Kütüphanesinde de bir hafta boyunca birbirinden güzel etkinliklerle kutlandı.

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Kültür Merkezinde düzenlenen 54. Kütüphane Haftası açılış programına katılan İlçe Kaymakamı Mustafa Eldivan, “İlimi öğrenmemiz ve ilimi yaymamız için kesinlikle çok okumamız gerekiyor. Bu haftayı kutladığımız gibi okumayı çocuklarımızın gençlerimizin alışkanlığını geliştirmemiz gerekiyor” dedi.

“Milletine dinine vatanına inançlı nesiller yetiştirmek zorundayız”

Bağcılar Belediye Başkanı Sayın Lokman Çağırıcı konuşmasında ilçe sınırlarını aşan kütüphanecilik hizmetlerine, “Herkes İçin Kütüphane’’ projesi kapsamında dijital uçurumu azaltmak için kütüphanemizde verilen eğitimlere yer verdi.

Çağırıcı, “Okumak çok farklı bir duygu. Okuyan toplum, gelişmiş toplumdur. Toplumların gelişmişliği hep okur yazarlıkları ve okuma seviyesiyle eş değer tutulur. Milletine dinine vatanına inançlı nesiller yetiştirmek zorundayız bunu yolu da okumaktan ve okutmaktan geçer. Bağcılar bu konuda şanslı. 22 yıl önce İstanbul’da sayılı kütüphane varken Bağcılar’da her mahalleye kütüphane açtık. Şimdi daha ileri gittik. Okullarda ve Bilgi Evleri’mizde kütüphaneler var” diye konuştu.

AK Parti İlçe Başkanı İsmet Öztürk ise şunları söyledi: “Bizler okumak yani İkra diye başlayan bir inancın mensubuyuz. Bunun gereğini yapma konusunda da sorumluluğu üzerimize yüklendiğimizi bilmemiz gerekiyor. Ben bu okuma eylemi içerisinde öne çıkan arkadaşları tebrik ediyorum. Programımızın hayırlı olmasını Cenabı Hak’tan niyaz ederim”

“Kitap seni sana tanıtabiliyorsa, Allah’ı tanıtabiliyorsa o kıymetli kitaptır”

Yazar Dr. Savaş Şafak Barkçin “Okuma Kültürü” başlığında bir seminer verdi. Kendi hayatı üzerinden sunum yapan Barkçin, “Allah serveti istediğine ilmi ise istediğine verir. Siz hayatınızda hep ilmi isteyin. İlim istedikçe çoğalan bir şey. Okuma aşkı herhangi bir imkanla ilgili değil. Kitap en iyi dosttur. Kitap okuyalım ama daha çok kendimizi okuyalım. Kitap seni sana tanıtabiliyorsa, daha iyi bir insan yapabiliyorsa Allah’ı tanıtabiliyorsa o kıymetli kitaptır. Kendisi olmuş insanların kitaplarını okuyun” dedi.

İlk defa bir yerel yönetim tarafından gerçekleştirilen ve geleneksel hale gelen özel giydirilmiş araçla öğrenciler okullarından alınarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Halk Kütüphanesine getirildi. Kütüphaneye gelen öğrencilerin yaş gruplarına uygun sunumlar yapıldı. Yine lise öğrencileri bir hafta boyunca okullarından alınarak İstanbul’un önemli üniversite kütüphanelerine götürüldü.

Sıra dışı etkinliklere imza atan Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Halk Kütüphanesinde 54. Kütüphane Haftasında gerçekleştirilen son etkinlik “Yazarla Akşam Sohbeti” oldu. Bağcılarlı yazarlar, öğretmenler, okul müdürleri, öğrencilerin, kütüphanecilerin katıldığı etkinlikte hem türküler söylendi hem de edebiyat eksenli hoş sohbet gerçekleştirildi.

Öte yandan Kütüphane Haftası sebebiyle ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinden en çok kitap okuyan öğrencilere ödül verildi.

Oluşturulma Tarihi : 29.03.2018