BAĞCILARLI ÇOCUKLAR DEPREM KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ
Eğitimci-Yazar ve aynı zamanda arama kurtarma görevlisi olan Emrah Altuntecim, Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’nde düzenlenen Kariyer Buluşmaları’nda öğrencilerle bir araya geldi. Yaşadığı tecrübelerden bahseden Altuntecim, hem doğal afetlerde yapılması gerekenleri anlattı hem de dikkat edilecek hususlarla ilgili uyarılarda bulundu.

Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’nde geleneksel hale getirilen Kariyer Buluşmaları’nın Nisan ayı konuğu Eğitmen ve Yazar Emrah Altuntecim oldu. Arama kurtarma görevlisi olan Altuntecim, programda “Çevre Koruma ve Doğal Afet Bilinçlendirme Yöntemleri” adı altında seminer verdi.

Konuşmasında özellikle deprem konusuna değinen Altuntecim, “Depremlerde büyük adamlar ölürken çocuklar hayatta kalıyor. Peki neden çocuklar hayatta kalıyor? Çünkü çocukların kütlesi küçük olduğu için onları rahat ve kolayca kurtarıyoruz. Enkazda cenin pozisyonu aldığınız zaman hayatta kalma olasılığınız her zaman artıyor. Bunu tespit ettik. O yüzden böyle bir durumda cenin pozisyonuyla kendinizi koruyun. Eğer gece deprem olduysa yatakta değil yatağın yanında cenin pozisyonu alıyoruz. Unutmayın bir patlama, deprem ve yıkıntı anında ilk korumamız gereken organımız başımız yani beynimiz ikinci sırada ise karın bölgemiz göğsümüz. Çünkü orada da kalbimiz var” dedi.

Enkaz altında yapılması gereken birinci şey bağırmamak ve sakin kalmaktır

Enkaz altında kalınması durumunda sakin kalmak gerektiğine de dikkat çeken Altuntecim, şunları söyledi: “Enkaz altında yapılması gereken birinci şey bağırmamak ve sakin kalmaktır. Tozlu bir alan olduğu için de nefesinizi harcamayın. İkincisi bedeninizi kontrol etmek. Kanama veya kırılma var mı? diye bakın. Sonra yanınızda kim olduğunu kontrol edin.”

Programda deprem anında yapılacaklar uygulamalı olarak da gösterildi.

Oluşturulma Tarihi : 17.04.2019