KONGBELEDİYESİ/FİLDİŞİSAHİLİ

Kong Belediyesi/Fildişi Sahili

Tarihi: Miladın ilk yıllarında yerli halkın kurdukları bir krallık vardı. Bu krallıklardan Senufos’ların, Miladın ikinci asrında kurdukları Kong şehri zamanın büyük bir ticaret merkeziydi. Ülkenin kuzey kesimlerinde tuz ve hayvan getirerek satan tüccarlar, buradan fildişi ve kola cevizi satın alırlardı. Ülkeye ilk gelen Avrupalılar Portekizlilerdir. Fildişi Sahilleri 1960  yılında bağımsızlığına kavuşmuştur. Ülkeye bağımsızlığını kazandıran  Felix Houphouet'dir. 

Coğrafyası: Genel çöl ve kayalık yapısı olan Kong, Afrika kıtasında bulunan Fildişi Sahili devletinde bir şehirdir. Şehir ülkenin kuzey kesiminde Savanes Bölgesi içerisinde yer alan bir yerleşim yeridir. Şehirde 2014 yılında gerçekleştirilen son resmi nüfus sayım sonuçlarına göre 29.190 kişi yaşamaktadır. Genel Hava durumu: 23 °C, Rüzgar yönü: Güneybatı, Rüzgar hızı: 6 km/s, Nem: %67 Nüfusu: 29.190 (2014)

Ekonomi: Kong, Fildişi Sahilleri Kakao üretiminde dünya lideridir. Diğer önemli ürünleri kahve, kauçuk, petrol, ton balığı ananastır. Batı Afrika, ekonomisine etkisinden ötürü başta Fransa ve son yıllarda da ABD. bu ülkenin politik problemlerini yakından izlemektedirler.  Bölgenin en gelişmiş ülkesi olarak bilinir. 

İstanbul'a Uzaklığı: Karayoluyla 10559 km. Uçakla : 5 Saat 55 dk.

Oluşturulma Tarihi : 08.02.2019