TARGOVİSHTEBELEDİYESİ/BULGARİSTAN

 

Targovişte Belediyesi/Bulgaristan

Tarihi:Tırgovişte Belediyesi (Bulgarca: Община Търговище) Tuna Ovası ve sözde Fore-Balkan alanı arasında geçiş bulunan Tırgovişte İl, Kuzeydoğu Bulgaristan, bir belediye (OBSHTINA) 'dir. Ayrıca eyaletinin başkenti olan Tırgovişte şehir - Onun idari merkezi almıştır. Belediye Aralık 2009 itibariyle  Hemus otoyol ana şehir kuzey alanı geçmeye planlanan, 60.497 nüfusu ile 872 km²'lik bir bölgeyi kapsar.

Ekonomisi:  Tırgovişte Belediyesi, tarım, hayvancılığı ile meşhurdur. Meşhur üzüm bağları alabildiğine arazileri kaplar.  Kasaba statüsüne sahip Tırgovişte   18. ve 19. yüzyıllarda bu Eski Cuma (Türkçe "eski çarşı") olarak adlandırılan hayvanlar ve zanaat ürünleri ünlü bir pazar haline geldi. Endüstriyel gelişme İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra başladı. Gıda endüstrisi için araba aküsü ve makineleri üreten fabrikalar açıldı; Daha sonra, mobilya ve tekstil endüstrisi gelişti. Bulgaristan'ın en büyük şarap üretim fabrikalarından biri orada bulunmaktadır. Tırgovişte Avrupa'nın en büyük cam fabrikalarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Fabrikada yatırım 380.000.000 $ oldu ve 1.500 kişiyi istihdam etmektedir.

Kasaba bir kültür merkezidir. kasaba sanat galerisi,  önemli bir koleksiyona sahiptir. Şehirde aynı zamanda spor gelenekleri güçlüdür. Ayrıca, bir tiyatro  ve kukla tiyatrosu da vardır.

Coğrafyası:  Yüksek dağları, nehirleri ile Targovishte güzel bir doğa güzelliğine sahiptir. Rakımı 350-420 mt kadardır. Tipik Balkan iklimi ile Akdeniz iklimini yansıtır.

 

İstanbul'a Uzaklığı: Karayoluyla 465 km. Uçakla : 55 dakikadır. 

Oluşturulma Tarihi : 07.02.2019