MUZAFFERGARHBELEDİYESİ/PAKİSTAN

Muzaffergarh Belediyesi/Pakistan

Tarihçesi:Muzaffargarh ( Urduca : مظفرگڑھ ) şehrinin güneybatısında Pencap şehri bulunur , Pakistan kıyısında yer alan Muzaffergarh’ın içinden geçen Chenab Nehri oldukça güçlü akar  .Muzaffargarh bölgesi, ormanları ile meşhurdur ve iyi tarım bölgesidir. İndus Vadisi Uygarlığı çok eskidir. Veda dönemi ile karakterizedir. Indo-Aryan işgal kültürü Orta Asya ve Pencap bölgesini etkilemiştir. İşgallerden kaçan halk, Muzaffergarh, Kambojas , Daradas , Kaikayas , Madras, Pauravas , Yaudheyas , Malavas ve Kuruş  bölgelerine yerleşti.

Ekonomisi: Muzaffargarh 8249 km'lik bir alana yayılmıştır.  Şehrin, Batısından ve doğusundan geçen İndus Nehri, Chenab Nehri arasında bir şerit oluşturur. Muzaffargar, Pencap’ın eski semtlerinden biridir. Şehir tatlı mango ve fındıkı ile ünlüdür. Buğday, pamuk ve şeker kamışı bu alanda önemli ürünlerdir. 2010’da Muzaffargarh,  yağan muson yağmurları nedeniyle sel baskınına uğradı. Onbinlerce kişi yurtlarından ayrıldı.

Coğrafyası: Dağları, ormanları, nehirleriyle doğal güzelliği olan şehir, sık sık sellere maruz kalmaktadır. Alanı; 8435 km2, Nüfus (2012) Toplam:3.826.000. Muzaffargarh şehri, güneyde bulunan Pencap iline sınırdır, Pakistan neredeyse tam merkezindedir. En yakın büyük şehir Multan’dır. Kentin çevresi düz, alüvyal ova ve birçok tarım için ideal narenciye ve mango çiftlikleriyle kaplıdır. Yakındaki çiftlikleri su sağlayan, Muzaffargarh’ı direk kesen birçok kanallar vardır. Bu arazi çok verimli hale getirir. Ancak genellikle Chenab yakın genellikle muson sezonunda su basmış arazi. Muzaffargarh, kurak iklimi çok sıcak yazları ve ılıman kışları olan bir şehirdir. Kaydedilen en yüksek sıcaklık yaklaşık 54 °C, en düşük kaydedilen sıcaklık yaklaşık -1 °C. ortalama yağış yaklaşık 127 milimetre 'dir. Toz fırtınaları şehir içinde sık sık görülür.

İstanbul'a Uzaklığı: Karayoluyla 5282 km. Uçakla: 6 saat.  Web sitesi       www.mugarh.com/

Oluşturulma Tarihi : 06.02.2019