BERATBELEDİYESİ/ARNAVUTLUK

 

Berat Belediyesi/ARNAVUTLUK

Berat Web sitesi       qarkuberat.gov.al

Tarihi: Berat şehri sınırları içinde, Arkeologlar gümüş kadın küpe ve bronz kemer tokaları-dahil eserler bulundu. Tunç Çağı tümülüsler Pëllumbas, Berat köylerinden birinde. Bu öğeler dışında kuzey bölgesinde, bulunan diğer eserler bulunmaktadır. Berat/Arnavutluk ( Kukës ve Mat ), Kosova ( Gjilane ) ve kuzeybatı Yunanistan (Pogoni). Antipatrea ( Yunanca : Αντιπάτρεια ) bulunmaktadır. Antik Yunan polis bölgesinde bulunan Epir geç Berat olarak bilinmektedir.

Berat kasaba kararsız sınır parçası haline Bizans İmparatorluğu'nun çöküşü sonrasında geçti. Roma İmparatorluğu zamanında Balkan yarımadasında önem kazandı, tekrarlanan istilalardan muzdarip Arnavutlar, Slavlar ve diğer kabileler birleştiler. Bizans döneminde, Pulcheriopolis olarak bilinen Berat şehrinde kahraman Arnavut halkı, bağımsızlık için çok mücadele vermiştir.

Ekonomisi: Turizm ve ticaret öne çıkan ekonomi motorlarıdır. Halk topraklarında tarım ve hayvancılıkta yapmaktadır. Turizm son 15 yılda hızla gelişmekte, ekonimine ciddi gelir sağlamaktadır. Berat şehrinde başlıca dinler İslam ve Ortodoks Hıristiyanlıktır. Cami ve büyük Ortodoks kiliseleri ve şapel minareler karışımı peyzaj Berat sakinlerinin dini bir arada yaşadıklarının kanıtıdır. Berat, Rum Ortodoks ortaçağ ve modern zamanlarda Bishpric, bugün Ulahça ve hatta eski Yunan şehir ve bazı çevre köylerindeki hoparlörler bulunmaktadır. 2008 yılında, Berat dinlerin ve kültürlerin birlikte yaşama örneği olarak UNESCO'nun Dünya Mirası listesine eklendi. Aziz Blakherna Kilisesi Meryem Berat 13. yüzyıldan Kalenin iner sokak civarında Bachelors 'Cami ( Arnavutça : Xhami e Beqareve 1827 yılında inşa edilmiş), çekici bir revak ve çiçekler, bitkiler ve evlerin ilginç bir dış dekorasyonu vardır. Kral Camii en çok ziyaret edilen yerlerdendir.

Coğrafyası: Nehirleri, ormanları, dağlarıyla doğa güzellikleri mevcut olan Berat şehri, Osmanlı zamanında da çok gelişmik, korunmuş bir şehirdi. Koordinatlar: 40 ° 38'N 20 ° 5'E Koordinatlar : 40 ° 38'N 20 ° 5'E

İstanbul'a Uzaklığı: Karayoluyla,11 sa. 49 dk. (1.039,0 km) E90 üzeri, Uçakla:1saat 20dk

Oluşturulma Tarihi : 06.02.2019