II. ABDÜLHAMİD HAN’I ANLATAN “SARAYDAN BAKMAK” BELGESELİNİN KATAR’DAKİ GALASINA YOĞUN İLGİ

Bağcılar Belediyesi sponsorluğunda çekilen ve Sultan II. Abdülhamid’e ait fotoğraf koleksiyonunun hikâyesini anlatan “Saraydan Bakmak” (Through Ottoman Eyes) belgeselinin son galası ABD ve Avrupa’nın ardından Katar’da yapıldı. Katar İslam Sanatları Müzesi’nde gösterilen ve izleyenleri 150 yıllık tarihi yolculuğa çıkaran film, davetliler tarafından çok beğenildi.

 

Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Bağcılar Belediyesi’nin iş birliğiyle yapılan ve Ulu Hakan II. Abdülhamid Han’ın fotoğraf tutkusunu anlatan “Saraydan Bakmak” (Through Ottoman Eyes) isimli uzun metraj belgesel film dünyaya açıldı. Yıldız Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı galayla açılışı yapan belgesel, İngiltere Londra, Almanya Berlin ve Fransa Vienne şehirlerindeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliklerinin ev sahipliğinde vizyona sunuldu.

Yoğun ilgi gören programda üst düzey isimler de yer aldı. Londra Yunus Emre Enstitüsü’nde gerçekleştirilen programa katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı danışmanı olan ünlü tarihçi İlber Ortaylı “Kültürel Miras” başlığı ile düzenlenen panelde Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu üzerinden Sultan II. Abdülhamid ve dönemi ile birlikte Osmanlı-İngiltere ilişkilerini yorumladı. Seyirciyi 150 yıllık tarihi yolculuğa götüren film, daha sonra İngiltere Oxford Üniversitesi’nde gösterildi.

“İzleyenleri 150 yıl öncesine tarihi bir yolculuğa çıkarıyor”

Filmin son durağı ise Katar oldu ve Türkiye Cumhuriyeti Doha Büyükelçiliği, Doha Yunus Emre Enstitüsü ve Bağcılar Belediyesi işbirliğiyle Katar İslam Eserleri Müzesi’nde galası gerçekleştirildi. Galaya Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Fikret Özer, Bağcılar Belediyesi'ni temsilen Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Cengiz Paccı, Dış İlişkiler Uzmanı Faruk Şit’in yanı sıra Katar’daki kültür sanat kuruluşlarının temsilcileri, diplomatlar, iş adamları ve sanatçılardan oluşan üst düzey isimler katıldı. Büyük ilgi gören programda davetliler, izledikleri belgeseli çok beğendi.

Danışmanlığını Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin yürüttüğü filmin yapımcılığını Ahsen Diner, yönetmenliğini Ümran Safter yaptı. Belgesel filmde, şehzadeliğinden itibaren fotoğrafa büyük ilgi gösteren Ulu Hakan Abdülhamid tarafından oluşturulan ve 911 albüm içinde 36 bin 585 fotoğrafın bulunduğu koleksiyonun hikâyesi anlatılıyor. İzleyiciler, yerli ve yabancı tarihçilerin röportajları eşliğinde 150 yıl öncesine tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Filmin çekimleri Türkiye’nin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa’da gerçekleştirildi.

Oluşturulma Tarihi : 02.11.2018