ALAYKÖY BELEDİYESİ K.K.T.C
Belediye Başkanı; HULUSİ MANİSOY

Tarihçesi:

Alayköy Belediyesi'nin sorumluluk sınırları içinde Alayköyden başka Türkeli, Yılmazköy, Gürpınar ve İkidere bulunur. Alayköy, 1974 öncesi adı ile Yerelakko (Eski Kuyu)idi. Şimdiki adını 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı sırasında bu bölgede bir Alay konuşlanmış olduğundan dolayı köyümüze bu isim verilmiştir.

Köyümüz ada genelinde en büyük köylerden biridir. Zaman içerisinde, yapı itibarıyla köy olmaktan çıkmış ve bir kent görünümü kazanmıştır. Beldemiz Lefkoşa’ya 15 Km. uzaklıkta bulunmaktadır. Belediye hudutlarımızın doğusunda Lefkoşa, kuzeyinde Gönyeli, Kanlıköy, Dağyolu, Şirinevler,  Kılıçaslan, batısında Serhatköy ve Mammari bölgesi, güneyinde ise KKTC sınır hattı bulunmaktadır. Alayköy Belediye sınırları içerisinde Devlet Planlama Örgütü’nün 2006 yılında yapmış olduğu genel nüfus sayımında sürekli ikamet eden toplam 3478 kişinin yaşadığı görülmektedir

Ekonomisi:

En büyük geliri turizmden elde ederken, Başlıca ihraç ürünleri: Narenciye, konfeksiyon, narenciye konsantresi, patates, deri, yün yapağı, hellim peyniri, arpa.

* Başlıca ithal malları: Makine, nakliye araçları, gıda, içki, tütün, petrol.

Coğrafyası: Merkeze uzaklığı 26km.

İstanbul'a Uzaklığı: Kara+denizyoluyla: 70 sa. (4.708,8 km) 80 numaralı rota üzerinde

 

İletişim Bilgileri;

+90392 235 74 20

http://alaykoybelediyesi.org/

info@alaykoybelediyesi.org

Oluşturulma Tarihi : 19.04.2017

Yurtdışı Kardeş Belediyeler

Çeliç Belediyesi Bosna Hersek